{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælpe til 16 fjedre i trampolin 500 kr.
  • Hang TV 600 kr.
  • Hænge TV op på væg og sætte til (har kun el-ledning) 500 kr.
  • Vi har en lampe med lyd dæmper funktion, der ikke helt virker 500 kr.
  • Nedtagning af lamper 2.000 kr.
  • Udskiftning af ventil på vandrør til opvaskemaskine 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Uddannelse som spinning instruktør
  • #1   13. sep 2010 http://cycling-online.com/Uddannelser - hold musen over Uddannelser.

    Jeg får "et par hundrede"/timen i det center hvor jeg kører


  • #2   13. sep 2010 @martin> nu håber jeg ikk jeg blander mig i din tråd. Men har et spørgsmål som Jesper måske kan svare på.
    Jeg synes der er en del forskellig uddannelser når det kommer til spinninginstruktør? Det ser ud som om den du linker til er officiel for spinning? Er der andre uddannelser som er uofficielle og som man måske skal holde sig fra- som ikke vil blive accepteret som "rigtig" visse steder? Bla. har jeg set at fitnessworld tilbyder at man kan tage udd hos dem? Gad vide om det så "holder" hvis man en dag skal arbejde for en af deres konkurrenter?

    MVH Peter


  • #3   13. sep 2010 Peter
    Du blander dig ikke. Har selv de samme tanker.
    Der er mange steder de skriver som om at deres uddannelse er den eneste rigtige.


  • #4   13. sep 2010 vi må se om Jesper J kan hjælpe : )

  • #6   13. sep 2010 Tror ikke det er noget i skal bekymre jer så meget om. Det er jo ikke en mere "rigtig" uddannelse end f.eks kosmeteolog uddannelse som også udbydes af et hav af forskellige steder. Faktisk tror jeg det tager længere tid at blive kosmeteolog end spinning instruktør. Så længe uddannelsen ikke er "godkendt" og derfor ikke er SU berettiget, så kan I nok komme til at arbejde for diverse firmaer/fitness centre på lige fod med andre instruktører, der har taget andre spinning instruktør kurser. Det er jo sådan set bare et kursus, hvilket I nok også skal nøjes med at angive det som på CV'et.

  • #7   13. sep 2010 @Jesper jeg tror du har ret, ville egentlig også bare høre hvad andre siger om sagen. det ville bare være ærgeligt at tage noget som ikke er anerkendt.

  • #8   16. sep 2010 Martin og Peter som i begge nævner er der forskellige uddannelser. Jeg selv uddannede mig i et firma og arbejder i et andet.
    Jeg ved at du, hvis du er god nok, kan blive ansat i FitnessWorld med deres egen uddannelse, men det er ingen garanti - det samme gør sig sikkert gældende i andre firmaer.

    Der er desuden forskellige koncepter så som spinning, jeg tror ikke det har den store indflydelse, men jo bredere uddannelsen er, jo nemmere er det for dig som instruktør at flytte fra firma til firma - derfor vil jeg anbefale at tage en bodybike uddannelse i et af de store firmaer.

    Med hensyn til timelønnen, så er det nok meget rigtigt med 200,- pr. time, men det er jo en start løn - gør du det godt, er der gode penge at hente i det job.

    På med vanten og op på bodybike cyklen og så derud af, øh.. nåh nej.


Kommentér på:
Uddannelse som spinning instruktør

Annonce