Baghjulet falder langsomt af {{forumTopicSubject}}
Hej, jeg ved ikke en dyt om cykler, men jeg har en meget gammel Mustang epassion elcykel og jeg bruger dagligt til og fra skole.
Men det der er begyndt at ske er at baghjulet langsom glider ud af sin plads og dermed falder kæden konstant af når jeg cykler på den.
Min kæreste strammer skruen der der holder hjulet fast stort set hver uge for at undgå at kæden hopper af på vej til og fra skole.
Jeg ved at jeg ikke ligefrem er i den bedste form og at jeg måske putter en stor belastning på cyklen, men jeg har også en helt almindelig damecykel og den er det godt noget aldrig sket på, og den vil jeg da mene jeg også kører rimelig ofte på.
Så er der noget man kan gøre for at hjulet ikke glider ud hele tiden? Jeg ved ikke hvad mange dimser sutter hedder til en cykel, men ville det gøre nogen forskel at købe nye skruer til at sætte hjulet fast med? jeg kan se på selve stellet hvor hjulet sidder på, at det er godt ridset af skruen der presser ind mens hjulet glider ned når jeg kører på den.
dec 2012
Følger: 29 Følgere: 34 Cykler: 10 Emner: 4 Svar: 807
jan 2022
Følgere: 4 Emner: 2 Svar: 1
jul 2008
Følger: 3 Følgere: 13 Cykler: 4 Emner: 24 Svar: 270
Aksellåseskiver eller "Anti-rotation Washers ", design variere lidt, men se billedet.
https://www.cykelgear.dk/reservedele/bolte-skruer-mm/hjul-motriker-skiver/shimano-nexus-laseskive-sort-r7-hojre
Det er vigtigt de sidder ind mod stellet. Igen burde cykelhandleren kunne guide dig.
Er problemet at selve møtrikken skruer sig løs kan du tilføje en låseskive ud mod møtrikken. Den har modtagere så der skal mere til at løsne møtrikken end at spænde den.
aug 2018
Følger: 2 Følgere: 11 Emner: 4 Svar: 38
Jeg har før kigget på cykler, hvor folk har haft den samme "oplevelse" - uden at hjulet reelt rykkede sig. Det var bare rent kædeslid (måske dårlige kæder) - en kæde til udvendige gear bliver jo 1-2% længere over sin levetid, så det summer sig!
Men nu er hver uge godt nok tit, så det er nok ikke problemet her!
Baghjulet falder langsomt af